Zapobieganie trądzikowi w domowym zaciszu

Choć może nie o to chodzi zdesperowanym czytelnikom artykułu, trzeba stwierdzić, że domowe metody leczenia trądziku nie są skuteczne. Oczywiście mogą stanowić pewne wsparcie dla prowadzonej kuracji, nigdy jednak stanowić podstawę leczenia. Dodatkowe babcine sposoby ograniczają się do zewnętrznych zabiegów, o których warto wiedzieć. Stanowią bowiem formę zabiegów pielęgnacyjnych, mogących mieć wpływ na przyspieszenie tempa leczenia.

Cenionymi od wieków, zresztą będącymi również składnikami wielu naturalnych preparatów przeciwtrądzikowi, są zioła. Tu pole do popisu jeśli chodzi o domowe maseczki, toniki, peelingi czy napary do robienia tzw. parówek jest spore. Zioła idealnie nadają się również w walce z trądzikiem jako uzupełnienie kuracji doustnej, korzystając z gotowych herbatek lub parząc pojedyncze zioła.

Jakie zioła na trądzik?

Ziołami, które wykazują bardzo istotne działanie przeciwzapalne, antyseptyczne i łagodzące w walce z każdego rodzaju trądzikiem są:

  • rumianek
  • lipa
  • mięta
  • pokrzywa
  • mniszek lekarski
  • zielona herbata
  • skrzyp

Można z nich przyrządzić domowe inhalacje skórne (parówki), maseczki, toniki czy też po prostu je pić.

Podstawą skutecznej kosmetyki cery trądzikowej jest jej codzienne dokładne oczyszczanie i regularne nawilżanie. Nie wolno w tym celu używać mydła, które wysusza skórę i narusza jej naturalną warstwę ochronną. Poza tym nie oczyszcza ono dokładnie porów, nie zapobiega więc  powstawaniu zaskórników i wągrów. Mycie twarzy mydłem prędzej czy później doprowadza do nadprodukcji łoju, a stąd już niedaleka droga do namnożenia się na skórze niechcianych niedoskonałości.

Dobrym pielęgnacyjnym rozwiązaniem jest domowej roboty mleczko z szałwii i mięty, babciny sposób na pielęgnację cery tłustej i trądzikowej. W tym celu świeżą szałwię i miętę wsypuje się do zimnego pełnego mleka, przykrywa i pozostawia na kilka godzin w zimnym miejscu. Kolejno należy przesączyć miksturę przez sito. Takie mleczko nakłada się na twarz płatkiem kosmetycznym, a następnie zmywa letnią wodą. Przygotowane mleczko można przechowywać w lodówce do czterech dni.

Nawilżanie cery trądzikowej jest tak samo ważne co oczyszczanie. Kosmetyki do tego celu muszą być lekkie i stosowane zawsze po oczyszczeniu skóry. Oto kolejny babciny sposób na bazie ziół.

Świeżą miętę zalewa się wodą i doprowadza do wrzenia, gotując następnie na wolnym ogniu przez 10 minut. Kolejno wywar  należy schłodzić i przesączyć przez sito. Do odsączonej wody kolejno dodaje się wodę różaną i glicerynę. Miksturę trzeba przelać do szczelnego pojemnika, a przed każdym użyciem wstrząsnąć. Ją również podobnie jak mleczko można przechowywać w lodówce przez 4 dni.

Do przemywania twarzy trądzikowej świetnie nadaje się tonik rumiankowy. Aby zrobić go samemu w domu wystarczy rumianek i woda destylowana. W pielęgnacji skóry z trądzikiem ważne są również maseczki. Idealną maseczką będzie maseczka z drożdży i mleka.

Proszę jednak pamiętać, że wszelkie domowe sposoby tu przedstawione jak również znalezione w innych źródłach nie leczą, lecz są dobrym bo naturalnym rozwiązaniem w kwestii odpowiedniej pielęgnacji skóry trądzikowej.

Dodaj komentarz