Oksytetracyklina

Oksytetracyklina jest lekiem na bazie antybiotyku o działaniu bakteriostatycznym. Substancją  aktywną leku jest tetracyklina. Lek posiada silne właściwości przeciwzapalne, przeciwuczuleniowe i przeciwwysiękowe. Zwalcza wszystkie odmiany trądziku pospolitego, a głównie typ trądziku grudkowo-krostkowego. Tabletki te posiadają udowodnioną klinicznie skuteczność w zwalczaniu bakterii odpowiedzialnych za powstawanie trądziku w co najwyżej 10 tygodni. Dlatego już od pierwszego dnia stosowania tego leku zahamowany zostaje dalszy rozwój choroby.

Dla kogo Oksytetracyklina?

Lek przeznaczony jest dla osób, których skóra została dotknięta trądzikiem. Mogą stosować ją zarówno kobiety jak i mężczyźni.

Kto nie może zażywać leku Oksytetracyklina?

Problem trądziku często dotyka kobiety ciężarne. One jednak, jak również kobiety karmiące piersią nie mogą przyjmować leku Oksytetracyklina. Jest ona również przeciwwskazana osobom, które są uczulone na substancję aktywną leku oraz jej pochodne. Istotne jest poinformowanie lekarza, gdy występuje niewydolność nerek, choroby wątroby oraz gdy przyjmuje się penicylinę, diuretyki, retinoidy, środki antykoncepcyjne, leki przeciwzakrzepowe oraz leki moczopędne.

Jak działa Oksytetracyklina?

Oksytetracyklina należy do grupy antybiotyków o szerokim spektrum działania. Bakterie, które wywołują trądzik replikują się, dlatego tak trudno jest zwalczyć chorobę. Do materiałów budulcowych, które bakterie wykorzystują do replikacji zazwyczaj należą białka. Oksytetracyklina hamuje biosyntezę białek, działając na pojedyncze komórki bakterii, przez co zaburza w nich proces energetyczny. Takie zatrzymanie rozmnażania się bakterii pozwala na skuteczne usunięcie infekcji. W związku z powyższym faktem świadczącym o tym, w jaki sposób działa Oksytetracyklina, podczas stosowania leku nie należy spożywać nabiału.

Jak zażywać Oksytetracyklinę?

Oksytetracyklina jest antybiotykiem, dlatego należy ją zażywać ściśle według wskazań lekarza. Zazwyczaj przyjmuje się jedną tabletkę leku dwa razy dziennie. Antybiotyk należy przyjmować godzinę przed posiłkiem lub dwie godziny po posiłku, popijając szklanką wody. Przeciwwskazane jest popijanie leku mlekiem.

Możliwe działania niepożądane po zażyciu Oksytetracykliny

Działania niepożądane w przypadku zażywania Oksytetracykliny występują rzadko. Jednak pomimo tego, że lek jest bezpieczny, mogą wystąpić skutki uboczne. Szczególnie można do nich zaliczyć: reakcje alergiczne, skórne reakcje uczuleniowe, zaburzenia ze strony układu pokarmowego oraz światłowstręt. Wystąpienie jakiegokolwiek skutku ubocznego koniecznie musi zostać skonsultowane z lekarzem.

Dodaj komentarz