Minocyklina

Minocyklina jest antybiotykiem z grupy tetracyklin. Substancja aktywna leku chlorowodorek minocykliny skutecznie likwiduje bakterie odpowiedzialne za powstawanie trądziku, przez co skutecznie usuwa wszelkiego rodzaju niedoskonałości na skórze. Ponadto lek ten łagodzi stan zapalny skóry i poprawia jej wygląd. Minocyklina zwalcza trądzik zazwyczaj w zaledwie kilka tygodni stosowania leku. Ponadto jest to antybiotyk o szerokim spektrum działania zabijający różnego rodzaju bakterie wywołujące infekcje bakteryjne. Liczne badania laboratoryjne potwierdzają skuteczność leku.

Dla kogo Minocyklina?

Minocyklina zalecana jest osobom, u których trądzik przybrał najcięższą postać, a zmiany skórne mają charakter sinawo – różowych guzów. Minocyklina jest lekiem, który zaleca się w leczeniu trądziku, w przypadku którego inne próby leczenia nie przyniosły rezultatów. Mogą stosować ją zarówno kobiety jak i mężczyźni.

Kto nie może zażywać leku Minocyklina?

Minocyklina jest lekiem bezpiecznym. Istnieją jednak pewne grupy osób, którym jest ona przeciwwskazana. Należą do nich kobiety ciężarne i kobiety karmiące piersią. Lek nie powinien być stosowany również przez osoby, które są uczulone na antybiotyki tetracyklinowe oraz te, które zażywają diuretyki, penicylinę oraz leki przeciwzakrzepowe i moczopędne. Leku nie można stosować przy poważnych uszkodzeniach wątroby.

Jak działa Minocyklina?

Czynną substancją tabletek jest minocyklina, która hamuje wytwarzanie białek przez komórki bakterii, przez co brakuje im materiału budulcowego do replikacji. Ich rozwój dzięki działaniu minocykliny zostaje zahamowany. W przypadku bakterii  propionibacterium acnes wywołującej zapalenie gruczołów łojowych, a w konsekwencji wystąpienie trądziku antybiotyk ten skutecznie ją likwiduje. W związku z powyższym działaniem leku nie zaleca się spożywania nabiału podczas kuracji. Kuracja Minocykliną jest długotrwała, dlatego widocznych efektów nie można spodziewać się na samym początku leczenia.

Jak zażywać Minocyklinę?

Minocyklina jest antybiotykiem, konieczne jest więc zażywanie jej ściśle według wskazań lekarskich. Dawkowaniem leku jest zazwyczaj jedna tabletka 100 mg raz na dzień popijana szklanką wody. Tabletkę należy przyjmować podczas posiłku, gdyż w ten sposób zmniejsza się ryzyko wystąpienia skutków ubocznych ze strony układu pokarmowego. Kuracja lekiem musi zostać doprowadzona do końca. Przerwanie jej może spowodować powtórny rozwój bakterii, trudniejszy do zahamowania tym samym antybiotykiem.

Możliwe działania niepożądane po zażyciu Minocykliny

Minocyklina jak każdy antybiotyk może spowodować wystąpienie skutków ubocznych. Jednakże rzadko takie występują. Podczas stosowania leku mogą wystąpić dolegliwości jelitowo-żołądkowe oraz choroby grzybicze błon śluzowych, światłowstręt, reakcje alergiczne, zaburzenia funkcjonowania nerek, zaburzenia funkcjonowania wątroby oraz układu krwionośnego. W razie wystąpienia jakiegokolwiek działania niepożądanego należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Dodaj komentarz