Jak mam dbać o cerę trądzikową przy jednoczesnym stosowaniu kremu i tabletek na trądzik?

Oprócz kremu i tabletek na trądzik w trosce o wygraną z nim walkę trzeba pamiętać o codziennej prawidłowej higienie i pielęgnacji skóry. Cera trądzikowa jest bardzo wrażliwa, a każdy drażniący czynnik może poważnie jej zaszkodzić.

Dzięki prawidłowej pielęgnacji chorej, dotkniętej trądzikiem skóry,w dużym stopniu zapobiega się powstawaniu nowych zmian. Kosmetyki do cery trądzikowej muszą być jednak specjalnymi kosmetykami, które zadbają o prawidłową jej ochronę. Najważniejsze jet to były one delikatnymi dermokosmetykami.

Skóry trądzikowej nie wolno przesuszyć, dlatego do mycia należy stosować żel antybakteryjny, nie mydło. W ciągu dnia kilka razy można przemywać twarz i miejsca objęte trądzikiem specjalnym  tonikiem antybakteryjnym. Ponadto raz na tydzień warto skórę dokładnie oczyścić. Gdy na twarzy nie ma zmian ropnych w tym celu można skorzystać z dobrodziejstw płynących z peelingów i maseczek oczyszczających. Zawsze jednak trzeba pamiętać, by były to preparaty przeznaczone do skóry trądzikowej. Osobom z trądzikiem nie wolno zapominać o ochronie skóry przed promieniami słonecznymi i stosować kremy z filtrem UVA i UVB.

W przypadku kobiet, które usilnie walczą z trądzikiem, zadanie jest nieco trudniejsze niż w przypadku mężczyzn. Dzieje się tak z powodu makijażu. Ten tak ważny dla nich make-up koniecznie musi być wykonywany jedynie przy pomocy kosmetyków antybakteryjnych, często dokładnie przeznaczonych do tego typu cery.

Kilka słów o diecie

Nie jest udowodnione, że jedzenie niektórych produktów sprzyja zaostrzeniu zmian trądzikowych czy w ogóle jego pojawieniu się. Warto jednak zastanowić się, co tak naprawdę dostarcza się organizmowi. Bo tłuszcze jak wiadomo nie są zdrowe, a jedzenie warzyw i owoców zapewnia równowagę witaminową i mineralną. Ograniczanie typowo niezdrowych potraw z pewnością przyda się dobremu samopoczuciu. Jeśli jednak mamy do czynienia z trądzikiem różowatym, trzeba pamiętać, że spożywane potrawy mają wpływ na nagłe pojawienie się rumienia i towarzyszących mu objawów pieczenia czy świądu.

Czego szukać w kosmetykach do cery trądzikowej

Wiemy już, że oprócz kremu i tabletek przeciw trądzikowi konieczna jest pielęgnacja skóry. W kosmetykach do cery trądzikowej warto szukać poniższych cennych w walce z chorobą składników. Są nimi głównie:

 • kwasy octowe, wielonienasycone kwasy tłuszczowe takie jak kwas linolowy czy arachidonowy
 • nadtlenek benzoilu działający przeciwbakteryjnie i keratolitycznie
 • kwas azelainowy posiadający takie samo działanie jak nadtlenek benzoilu dodatkowo zmniejszający przebarwienia cery
 • tlenek cynku łagodzący łojotok, wspomagający gojenie się ran o działaniu antybakteryjnym

Czego nie robić, gdy ma się trądzik?

Cera trądzikowa jest cerą wrażliwą. Wobec tego wymaga delikatnego traktowania. Poniżej znajduje się to, czego koniecznie trzeba unikać, jeśli walka z trądzikiem ma być wygrana.

 1. Twarzy nie myć mydłem i wodą.
 2. W kosmetykach unikać zawartości alkoholu.
 3. Nie wyciskać krostek, wągrów i zaskórników.
 4. Nie wystawiać miejsc objętych trądzikiem na ekspozycję słoneczną.
 5. Nie zakrywać zmian trądzikowych włosami.
 6. Ograniczyć bądź wyeliminować używki typu alkohol i papierosy.
 7. Unikać niezdrowych produktów spożywczych.

Dodaj komentarz