Co należy wiedzieć o trądziku?

Trądzik poważnie rujnuje jakość życia osobom, których dotknął. Niemniej jednak nie każda z tych osób podchodzi z pełną rozwagą i mądrością  do problemu. I choć medycyna rozwinęła się na tyle, że metod leczenia trądziku jest wiele w zależności od podłoża i stopnia jego nasilenia, spora ilość osób hołduje nieprawdziwym przekonaniom. Przyjrzyjmy się dokładnie mitom i raz na zawsze przestańmy uważać je za prawdę.

  1. Słońce i solarium pomaga w walce z trądzikiem – MIT

Słońce tylko na chwilę pomaga skórze i to jedynie na pierwszy rzut oka. Dlaczego? Bo działa wysuszająco i zmiany trądzikowe stają się mniej widoczne. Cóż z tego, jeśli skóra w odpowiedzi na dawkę promieni słonecznych zaczyna produkować więcej sebum, prowadząc do powstania łojotoku i oczywiście nowych zmian na skórze?

  1. Częsta higiena twarzy pomaga zwalczyć trądzik – MIT

Obalmy kolejny mit, bo częste mycie twarzy wcale nie ma pozytywnego wpływu na wygląd skóry czy zmniejszenie objawów trądziku. Przez częstą higienę miejsc objętych trądzikiem skóra staje się przesuszona, co prowadzi do podobnego jak w przypadku słońca nadmiernego produkowania przez nią sebum. Ponadto do mycia cery trądzikowej nie używa się mydła, które jest zasadowe i podrażnia skórę, lecz specjalnych żeli antybakteryjnych. Higienę ograniczyć trzeba do dwóch koniecznych i wystarczających razy na dzień, rano i wieczorem.

  1. Trądzik sam przejdzie, skoro pojawił się nie wiadomo dlaczego i skąd – MIT

Każdy trądzik pojawia się z konkretnego powodu. Ma konkretne podłoże i nie można go lekceważyć. Skóra dotknięta trądzikiem, która nie jest odpowiednio pielęgnowana, a trądzik nieleczony może zostać poważnie uszkodzona, a głębokie blizny nie do usunięcia. Trądzik wywołują bakterie, które muszą zostać wyeliminowane, by można było zapobiec stanom zapalnym i wszelkiego rodzaju wypryskom. Rogowacenia mieszków włosowych i łojotoku nie można pozostawić, aż sam ustąpi, bo tak się nie stanie.

  1. Powodem trądziku jest nieodpowiednia dieta – MIT

Zła dieta wywołująca trądzik to kolejny krążący mit. Nie zostało w żaden sposób udowodnione, że konkretne produkty wywołują trądzik. Jedyne co jest prawdą to, to że niektóre z nich mogą zaostrzyć w nieznaczny sposób trądzik, nigdy go wywoływać.

  1. Trądzik jest zaraźliwy – MIT

Trądzikiem nie da się zarazić. Trądzik może być uwarunkowany genetycznie, lecz nigdy zaraźliwy. Bakterie, które wywołują trądzik mają na skórze wszyscy ludzie, a jedynie jej namnażanie się jest powodem, który wywołuje trądzik. Nie ma więc obaw, że przez pocałunek czy dotyk można się zarazić.

  1. Pryszcze trzeba wyciskać i to dokładnie – MIT

Wyprysków trądzikowych bezwzględnie nie wolno wyciskać. Wyciskanie ich powoduje pojawienie się stanu zapalnego, który może rozprzestrzenić się na większej powierzchni skóry. Takie zabiegi często doprowadzają do powstania na skórze blizn. Tak więc twierdzenie, że pryszcze trzeba wyciskać jest kolejnym mitem, który został obalony.

Jak widać nawet w naszym cywilizowanym świecie funkcjonują mity, które nijak mają się do medycznych praktyk i farmaceutycznych rozwiązań. Ważne jest więc w trosce o zdrowie swojej skóry zwrócenie na nie uwagi i zaprzestanie hołdowania im.

Dodaj komentarz